Böcek İlaçlama Nedir?

bocek-ilaclama-nedir

Böcek ilaçlama nedir? Kısaca tanımını yapacak olursak, böcek ilaçlama bir tür temizliktir. Ancak bu temizlik türü öyle bildiğiniz temizliklere benzemez. Süpürge yoktur. Islak bez ve Camsil kullanılmaz. Kireç sökücü veya yağ çözücü temizlik ürünlerimizin içinde yer almaz. Peki, nedir bu böcek ilaçlama? İşin esprisi bir yana böcek ilaçlamanın gerçek anlamda tanımına bakacak olursak dışarıdan yaşam alanlarımızı istila eden ve hem bizim hem de ailemizin sağlığı için bir tehdit oluşturan bu canlıların bizlerin yaşam alanlarından arındırılması için yapılan profesyonel işlemler bütünüdür. Tabi bu profesyonel işleri ancak bu konuda uzmanlaşmış yıllardır bu sektörde hizmet veren böcek ilaçlama firmaları yapabilir.

Böcek İlaçlama Uygulamaları

Böcek İlaçlama Uygulamaları işin uzmanı firmalar tarafından böceklere uygulanmaktadır. Tabi her ilaç her böceğe etki etmemektedir. Bu yüzden, böcekler belirli gruplar altında toplanmış ve ilaçlama da ona göre uygulanmaya başlamıştır. Böcek ilaçlama uygulamalarını kısa kısa özetlemek gerekirse:

Kokulu İlaçlama

Bu tür ilaçlama uygulamaları özellikle pire, tahtakurusu, tahtakurdu ve zor yok edilen gümüş böceği gibi böceklerin yok edilmesinde kullanılmaktadır. Böcekleri nasıl yok ettiğine değinecek olursak, bu ilacın içeriğinde bulunan keskin ve ağır koku böceklerin nefes alamayıp boğulmalarına sebep olmaktadır. Haşere ilaçlama uygulamalarında bu uygulamanın kesin etki gösterebilmesi için ilaçlama yapılan alanın en az 4-6 saat arasında kapalı kalması gerekmektedir. Bu süre 24 saate çıkarılabilinirse ilaç %100 gibi kesin bir çözüm sağlayacaktır. Tabi ilaçlama sonrasında ciddi anlamda ve “dip-köşe” denilen bir temizliğe girişmek gerekebilir.

Kokusuz İlaçlama

Kokusuz İlaçlama yöntemi ise haşere ilaçlama hizmeti almak isteyen kullanıcılar açısından en cazip olandır. Ancak bu ilaçlama her böcek için kullanılamaz. Hamam böceği, kalorifer böceği, karafatma, kakalak grubu böcekler için tercih edilen bu yöntemde evinizi terk etmek zorunda kalmazsınız. Tabi bunun da bazı dezavantajları da yok değildir. Kokusuz haşere ilaçlama yöntemi uygulandıktan sonra evde 3 gün boyunca ıslak temizlik yapılamaz. Bunun en önemli sebebi ise ilacın tam olarak etki gösterebilmesidir.

Jel İlaçlama

Kolay bir uygulama şekli olan jel ilaçlama da çoğunlukla yine hamamböceğigiller için kullanılan bir ilaçlama uygulamasıdır. Özel bir şekilde hazırlanan jel kıvamındaki madde özel tabancası yardımıyla özellikle kapı ve pencerelerin köşelerine, mutfak dolaplarının üstlerine ve iç kısımlarına, çekmece içlerine sıkılarak yapılır. Böcekler bu jeli yediklerinde zehirlenirler ve imha edilmiş  olurlar.

Yanıt yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir