Danaburnu İlaçlama

Danaburnu İlaçlama

Danaburnu İlaçlama toprağa uygulanan bir ilaçlama sonucu gerçekleşir. Danaburnu ile mücadele etmek durumunda kalan kişilerin nasıl bir haşere ile karşı karşıya kaldıklarını anlamalarına yardımcı olacak danaburnu özelliklerine bakacak olursak;

  • Danaburnu böceği toprak içlerinde yaşayan ebatları 3,5 ila 4 cm boyunda, eklem bacaklı yapılı bir böcektir.
  • Toprak altında yaşayan bir tür olduğu için bitkilerin genç kökleri ile ekinlere ciddi zararlar verebilen bir haşeredir.
  • Danaburnu böcekleri genellikle siyah ya da kahverengi tonlarındadır. Özellikle yağışlı havaların ardından toprak yüzeyine çıkan danaburnu, hem toprak altında, hem de toprak üstünde beslenebilen bir özelliğe sahiptir.
  • Oldukça güçlü ağız ve burun yapısı olan danaburnu böceği, özellikle yumuşak topraklarda yaşamayı sever.
  • Danaburnu böcekleri çıkardıkları gürültülü seslerle oldukça kolay fark edilebilir. Hem etçil hem de otçul olarak beslenebilen bu böcekler, solucan ve toprakta yaşayan diğer canlılar ile de beslenebilmektedir.

Danaburnu ilaçlama operasyonunun yanı sıra Türkiye’de görülen tüm haşerelere modern teknikler ile meydan okuyan firmamız bir telefon uzağınızdadır.

Danaburnu İle Mücadele

danaburnu3

Danaburnu İle Mücadelede uygulanan amatör ve bireysel yöntemlerin kesinlikle fayda etmediği iyi bilinmelidir. Toprağın 25-30 santimetre kadar derinine inebilen danaburnu ilaçlama işleminden çoğunlukla etkilenmez. Bu nedenle yapılacak her türlü ilaçlı müdahalenin ve ekibin profesyonel olması gereklidir. Danaburnu ilaçlama, zirai ilaçlamalar konusunda yetkinliğe sahip, profesyonel ilaçlama hizmeti veren firmalar tarafından yapılmalıdır. İlaçlama yapacak firmanın hem Tarım Bakanlığından hem de Sağlık Bakanlığından onayı olmalıdır. Danaburnu ilaçlama bahçe, sera gibi alanlarda olacağı için ekibin ev, ofis gibi kapalı alanlardaki ilaçlamaları dışında açık alan ilaçlamalarında da uzman olması gereklidir.

Danaburnu Zararları

danaburnu2

Yumurtlayarak üredikleri için kendilerine ait larvalarını bitkilerin köklerinin arasına bırakarak, genç köklerin kurumasına ve ölmesine neden olmaktadır. Danaburnu kırsal alanlarda sıklıkla karşılaşılan haşerelerdendir. Tarlaya ekin eken vatandaşların şikayetçi olduğu danaburnu ilk baharın gelmesi ile kendini gösterir. Bitki ve besinler için tehdit unsuru haline gelen danaburnunun zararlarını en aza indirmek doğru yöntemler ile mümkündür. Yavru danaburnu böcekleri de beslenmelerini sağlamak için ekili dikili alanlar üzerinde yetiştirilen meyve, sebze gibi ürünlere zarar vermeye başlarlar. Toprak içlerine yaklaşık 15-20 santimetre derinliğinde delikler açarak ilerleyen danaburnu böcekleri, gündüzleri toprak altında yaşarken geceleri ise toprak üzerinde beslenmesini sağlar. Bu esnada da bir çok ekine zarar verir.

 

 

Yanıt yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir