En İyi Böcek İlaçlama Yöntemi Hangisi?

en-iyi-bocek-ilaclama-yontemi-hangisi

En İyi Böcek İlaçlama Yöntemi Hangisi? Böcekler ve haşerelerin Dünya üzerindeki sayısı 2 milyonun üzerindedir. Sayıları bu kadar fazla olan böceklerin genetik yapıları ve diğer pek çok özelliği birbirinden farklıdır. Dolayısıyla bu böcekler uzmanlar tarafından çeşitli ortak özelliklerine göre belirli gruplarda toplanmışlardır. Hal böyle olunca da birbirinden tamamen farklı yapıda olan bu böceklerin ilaçlanıp yok edilebilmesi için farklı ilaçlama yöntemleri gelişmiştir. Geliştirilen bu yöntemlerin hepsi farklı böcek ve haşerelerde kullanıldığı için böcek ilaçlama yöntemlerini en iyisi şu ya da bu şeklinde sıralayabilmemiz mümkün değildir. Peki, hangi böcek için hangi böcek ilaçlama yöntemi kullanılır? İşte cevabı;

Kokulu İlaçlama

Kokulu ilaçlama uygulaması en çok pire, akrep, tahtakurusu, tahtakurdu vb. bünyesel olarak sağlam ve güçlü böceklerin imha edilmesinde kullanılır. Adından da anlaşıldığı üzere ULV cihazı yardımıyla sıkılan ilacın içindeki ağır koku bu böcekleri nefessiz bırakmaktadır. Bu durumda böcekler boğularak ölmektedir. Bu ilaçlama yöntemi kullanılan alanın mutlaka en az 4-6 saat kapalı kalması gerekir. Yoğun böcek istilasının olduğu alanlarda ise ormanın kapalı kalma durumu 24 saati bulabilmektedir. Sonrasında ise ortam 4-5 saat havalandırılmalı ve dip köşe her yer temizlenmelidir.

Kokusuz İlaçlama

Bu yöntemle yapılan bir böcek ilaçlama uygulaması özellikle tüketicinin en çok tercih ettiği uygulamadır. Çünkü ilaçlama sırasında bulunulan ortamı terk etmek gerekmez. Kokusuz ilaçlama yöntemi ise daha kolay yok edilen böcekler olan; hamam böceği, kalorifer böceği, kakalak ve karafatma gibi sık görülen haşere grubunda etkindir. Bu yöntem uygulandığında ortamı terk etmek gerekmese de sonrasında 3 gün boyunca ıslak temizlik yapılmamalıdır. Çünkü ilacın tesir edebilmesi ancak bu şekilde mümkün olmaktadır.

Sıvı İlaçlama

Bu uygulamada açık alan uygulamasıdır. Yoğun olarak tarla ilaçlama işlemlerinde kullanılan sıvı ilaçlama bahçe, balkon, veranda, garaj vb. alanlara uygulanır. Bahçe zararlılarından olan salyangoz, çekirge, danaburnu vb. canlılar bu yöntemle ilaçlanır. Akrep için de etkili olan bu yöntem uygulaması en zor yöntemlerden biridir. Bu yüzden profesyoneller tarafından yapılmalıdır.

Jel İlaçlama

Ortamdaki böceklerin daha az yoğun olduğu yerlerde yapılan bir uygulamadır. Jel kıvamındaki ilacın özel tabancası yardımıyla gerekli yerlere sıkılmasıyla gerçekleşir. Hamam böceği, kalorifer böceği vb. böcekler grubu için öldürücü etkiye sahiptir.

Yanıt yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir