Farelerden Tamamen Kurtulmanın Yolları

Farelerden Tamamen Kurtulmanın Yolları

Farelerden tamamen kurtulmanın yollarının başında kuşkusuz fare ilaçlama gelir. Fareler neredeyse insanoğlu var olduğundan beri hayatımızda olan canlılardır. Tıp ve eczai gelişmelerde yararlanmaları dışında insanlara en ufak bir faydaları bulunmadığı gibi sayamayacağımız kadar çok zararları bulunmaktadır.

  • Buna en basit örnek yakın geçmişimizde Avrupa kıtasındaki hayatı bitirme noktasına gelen veba salgınında farelerin oynadığı roldür.
  • Fareler burada salgın halinde bulunan veba mikrobunun en aktif taşıyıcısı olmuşlardır. Yer değiştirdikleri her yerde bu salgın ciddi anlamda baş göstermiş ve milyonlarca insanın hayatını kaybetmesine neden olmuştur.

Dolayısıyla bu denli zararlı olan farelerin günümüz içinde aslında ciddi bir tehdit olduğunu varsayabiliriz. Çünkü ciddi bir virüs yeniden ortaya çıktığında fereler bunu çok rahat bir şekilde taşıyabilirler. Potansiyel olarak bu özelliğe sahip olan fare ile mücadele etmek için insanların yaşam alanlarından uzak tutulması gerekmektedir. Detaylı bir şekilde değinmek istediğimiz bir husus ise şudur: Fareler yalnızca biz insanların yaşam alanlarından değil besinlerimizin geldiği tarla, bağ vb. alanlardan da uzak tutulması gerekmektedir. Bu yüzden konu başlığı olarak tarla farelerine dair genel bilgileri ikinci başlığımızda vereceğiz.

Tarla Fareleri Nasıl İlaçlanır?

Tarla fareleri nasıl ilaçlanır? Tarla fareleri ile mücadele etmek için bu haşerelerin özelliklerini yakından incelemek gerekir. Fare ilaçlama ile yok ettiğimiz tarla farelerinin özellikleri;

  • Tarla fareleri adından da anlaşıldığı üzere tarlalara, bağ bahçe vb. alanlara dadanan ve özellikle çiftçilikle uğraşan vatandaşı mağdur eden fare cinsidir.
  • Ebatları normal farelere oranla gözle görülür bir biçimde daha büyüktür. Dişleri ise bir hayli keskindir.
  • Ekinler ve tarım ürünlerine zarar vermektedir. Bunları kemirerek ya kullanılamayacak kadar kötü hale getirmekte ya da tarlada dolaşarak üzerindeki tüm mikrop ve virüsü bu ekinlerin üzerine bulaştırmaktadır.

İşte yukarıda bahsettiğimiz olay buradan kaynaklanmaktadır Yani ekinlere direk olarak zarar vermeseler dahi tarlada bulunmaları bile insan sağlığı için son derece büyük bir tehdittir.

Fare İlaçlama Şirketleri

Ürünlerin kalitesini de düşüren bu durumda kurtulabilmek için özellikle açık alan böcek ilaçlama konusunda uzman olan bir fare ilaçlama şirketleri anlaşılmalıdır. Özellikle çiftçiler mali sebeplerden dolayı buna yanaşmamaktadırlar. Ancak sonrasında ekinlere zarar vermeleri durumunda çok daha büyük maddi kayıplara uğrayacaklardır. Bu yüzden fare ilaçlama hizmeti almaları şarttır. Daha da önemlisi yine yukarıda bahsettiğimiz gibi insan sağlığını ilgilendirmektedir. Bu hizmetten kaçındıkların ürünlerinin ulaştıkları insanlara büyük zararlar vereceğini ifade etmek isteriz.

Yanıt yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir