Farelerin insan hayatına zararları

farelerin insan hayatına zararları

Sıçangillerden; sıçandan ufak, küçük vücutlu, sivri çeneli, uzun bıyıklı ufak ve kara gözlü, kemirgen bir memeli hayvan olan fare geçmişten beri hiçbir toplum tarafından sevimli karşılanmaz. Görüntüsünün dışında insanlığa verdiği zararlar da bu durumu tetiklemiştir. Kemirgenler ailesinden gelen bu canlının adı tarihte ‘Kara ölüm’ diye bilinen ve Avrupa nüfusunun üçte birini yok etmeye yeten ‘veba’ hastalığıyla kirlenmiştir.

Yaşadığı pis ortamlardan taşıdığı bakteri, virüs ve parazitleri daha sonra girdiği alanlara dışkı, salya ve ayak izi yolunla bulaştıran kemirgenlerden kurtulmak bir hayli meşakkatlidir. Fiziksel özelliklerinden dolayı çok hızlı hareket etme yeteneğine sahip olduklarından ve bulaşıcı hastalıklara sebebiyet verdiklerinden insan eliyle yakalanma ihtimalleri zor ve bir o kadar zararlıdır.

Birçok türü bulunan farelerin ülkemizde en sık görülen cinsleri ise ev ve çatı faresi, lağım faresi (sıçan) ve tarla faresidir. Herhangi bir ortamdaki en küçük deliklere bile girebilecek fiziksel özelliklere sahip bu canlıların duyu organları arasında en çok koku algıları gelişmiştir. Tüketim bakımından seçici olmadıkları için açıkta kalan herhangi bir gıdaya temas etme, koklama ve yeme ihtimalleri çok yüksektir. Öyledir ki sevdiği bir besini görmese dahi koklayarak kolaylıkla bulabilir.

Genellikle kirli, karanlık alanları tercih eden fareler kanalizasyon akıntılarının, lağım borularının olduğu yerlerde gezer. Bunun dışında verimli ve ekili tarlaların içinde gezerek taşıdıkları her türlü bakteriyi meyve, sebzelere bulaştırır ve verimi düşürürler. Evlere ve iş yerlerine sızan kemirgenler ise her türlü mobilya, ahşap eşya ve gerekli evrakları kemirmede ustalaşmıştır.

Her zaman için farelerin yaşam alanlarınıza girmesini beklemeden müdahale etmek kendinizi ve çevrenizdeki insanları bu canlılara karşı korumak sağlığınız için en büyük tedbir olacaktır.

Özellikle büyük şehirlerde gereksinimi artan bu duyarlılıkla ilgili İstanbul fare ilaçlama konusunda çok iyi bir durumdadır. Bulunduğunuz il veya ilçe ilaçlama hizmetleri ile bu hizmeti rahatlıkla sağlayabilirsiniz. Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış gerekli izin ve belgelere sahip fare ilaçlama firmalarından gelen uzman ekipler tarafından titizlikle yürütülen ilaçlama sonrası ortada hiçbir şikayetiniz kalmayacaktır.

Yanıt yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir