Hangisi Daha Tehlikeli? Pire Mi? Fare Mi?

hangisi-daha-tehlikeli-pire-mi-fare-mi

Aslında bakıldığında ikisini de birbiriyle kıyaslamak çok ilginç ve alakasız gelebilir. Birbirinden ebat, DNA, gen, karakter, tür vb. pek çok açıdan düşünüldüğünde farklı olan bu iki canlıyı oturup kıyaslamak ne derece doğru olabilir? Diyebilirsiniz. Çok da haklısınız. Ancak bu iki canlı böcek ilaçlama firmaları yetkililerinden alınan bilgiler doğrultusunda karşılaştırılmıştır. Peki, tekrar soruyoruz? Pire mi? Yoksa Fare mi daha tehlikelidir?

Dilerseniz sizlere her iki canlıya ait bilgileri ayrı ayrı başlıklarda verelim. Ve önce pireden başlayalım.

Pirelere Dair İlginç Bilgiler

Pireler 2-3 mm büyüklüğünde ve çoğu zaman gözle görülemeyecek kadar küçük ve açık renkli olmaktadırlar. Açık renkli olanlar henüz yeni yumurtadan çıktıkları için küçüktür ve bu yüzden ilk etapta onları fark etmeniz imkânsızdır. Küçük olmalarına rağmen aklınıza gelecek ya da gelmeyecek sayısız zararlı mikrobun taşıyıcısı konumundadırlar. Bu yüzden en zararlı 10 haşere arasında bulunmaktadırlar.

Pire Nasıl Yok Edilir?

Pireler mücadelesi en zor canlılardır. Öyle ki amatör olarak yapılan tüm müdahalelere karşı koyabilirler. Dolayısıyla pirelere karşı mutlaka profesyonel bir ekip tarafından kokulu ilaçlama yöntemiyle müdahale edilmelidir. Kokulu ilacın ham maddesinde bulunan ağır ve keskin koku pireler başta olmak üzere zor yok edilen akrep, tahtakurusu, tahtakurdu vb. nefessiz kalarak boğulmalarına sebep olacaktır. Bazen bu ilaç bile pireler için yeterli olmayabilir. Bu durumda yapılması gereken kokulu ilaçlama uygulamasından daha etkili ancak daha maliyetli ve ciddi profesyonellik gerektiren buharlı ilaçlama yöntemidir.

Farelere Dair İlginç Bilgiler

Fareler ne böcek ne de haşeredir. Fareler kemirgen sınıfında yer alan canlılardır. Dolayısıyla onlarla mücadele edilmesi, onların ilaçlanması böceklerinkinden çok farklı olacaktır. Fareler yoğun olarak çöplük, lağım benzeri alanlarda yaşarlar. Mikrop ve bakterilerle arası bir hayli iyi olan fareler, bunları taşıyarak insanların yaşam alanlarına gelirler.

Fareler Nasıl Yok Edilir?

Fareleri böceklerinkine benzer yöntemle ilaçlayarak değil ancak öldürerek yok edebilirsiniz. Bu da geçmişteki bildiğiniz türden fare kapanı, fare yapışkanı vb. yöntemlerle değil yeni geliştirilen fare istasyonları ile mümkündür. Açık alanda gerçekleştirilen uygulama ile alanın büyüklüğüne göre değişen aralıklarla sıralanan fare istasyonlarının içinde bulunan zehri tüketen fareler, kısa süre sonra susuzluk hissiyatıyla uyarılarak su içerler. Suyu içen fareler iç kanama geçirerek ölürler.

Yanıt yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir