Kokulu ve Kokusuz İlaçlama Yöntemleri Nelerdir?

kokulu-ve-kokusuz-ilaclama-yontemleri-nelerdir

Kokulu ve kokusuz ilaçlama yöntemlerinden bahsetmeden önce bu yöntemlerin neye göre belirlendiğini belirtmek gerekir. Yeryüzünde sayısız böcek türü vardır. Tabi bu böcek türlerinin çok büyük bir kısmı doğada ve insanların yaşam alanlarına uzak yerlerde yaşamaktadır. Ancak kalan küçük kısmı ise bazı durumlarda insanların bulundukları yerlere gelebilmektedir.

Bu canlıların hemen hepsi pis ve mikroplu yerlerden gelerek hayatımıza girmektedirler. Hayatımıza girdikleri andan itibaren bizim için büyük sıkıntılar baş göstermektedir. Taşıdıkları sayısız mikrop, virüs ve bakteriyi bizlere bulaştırarak hastalık saçmaktadırlar. Bu yüzden onlardan kurtulmamız gerekmekte bunun içinde ilaçlama yaptırmak gerekmektedir. Bunu da profesyonel hizmet veren ilaçlama firmaları ile gerçekleştirebiliriz. Her haşereyi tek bir ilaçla yok etmek sizin de takdir edeceğiniz gibi mümkün değildir. Örneğin kalorifer böceği ilaçlama uygulamasında kullanılan yöntem çoğunlukla kokusuz ilaçlamadır. Bu ilaçlama sayesinde bulunduğunuz yeri terk etmenize gerek yoktur.

Kokulu İlaçlamada Evi Terk Etmeye Gerek Var mı?

Kokulu ilaçlama yapılırken ilacın ağır bir kokusu oluştuğu için bulunduğunuz yeri terk etmek zorundasınız. Bunun dışında evde bulunan evcil hayvanınız varsa şayet onu da mutlaka dışarı çıkarmanız gerekmektedir. Çünkü ortama yayılan ilacın ağır kokusu ciddi anlamda evcil hayvanlarınızı etkilemektedir. Bunun dışında örneğin pire ilaçlama yaptırmak istiyorsanız burada uygulanacak olan uygulama kalorifer böceği ilaçlamadakinin tam aksine kokulu ilaçlamadır. Eğer pirelerin yoğunluğu fazla ise daha etkili olan buharlama yöntemi kullanılmaktadır. Pire ilaçlama haşere ilaçlaması yapılan böcekler arasında en zor olanıdır. Çünkü zıplayan ve çok hızlı hareket eden canlılardır. Çoğu zaman kokulu ilaçlama fayda etmemekte önlem olarak buharlama yöntemiyle de üzerinden geçilmektedir.

Kokusuz İlaçlama Nerelerde Uygulanır?

Kokusuz ilaçlama genellikle kapalı alanlarda uygulanmaktadır. Ev ve çok fazla çalışanı olan ofislerde yapılır. En pratik ilaçlama yöntemlerinden biridir. Çünkü bulunduğunuz yeri terk etme zorunluluğu yoktur. Fakat sırf bulunduğumuz yeri terk etmeyeceğiz diye ilaçlama firmalarından kokusuz ilaçlama talep edemezsiniz. Daha doğrusu kokusuz ilaçlamanın yapılıp yapılmayacağına siz karar veremezsiniz. Her haşereye kokusuz ilaçlama etki etmemektedir. Dolayısıyla bunun kararını verecek olan ilaçlama firmasının yetkili personelidir.

Yanıt yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir