Pire İlaçlama ve Fare İlaçlama Karşılaştırması

pire-ilaclama-ve-fare-ilaclama-karsilastirmasi

Pire İlaçlama Ve Fare İlaçlama Karşılaştırması başlıklı bu yazımız hem pire ilaçlama için hem de fare ilaçlama için oldukça detaylı bilgiler içermektedir.  Elbette her iki canlının hem fiziksel hem de DNA bazında detaylarından kaynaklanan farklılıkları var.

Fareler yapı ve tür olarak birbirinden çok farklıdır. Fareler böcek ilaçlama firmaları tarafından kemirgen sınıfına dahil edilirler. Pireler ise haşere sınıfında toplanmıştır. Dolayısıyla onlara karşı mücadele ederken yöntem ve uygulamalar çok farklı olacaktır. Yapısal olan bu farklılıklardan doğan her iki canlıya dair ilaçlama metotlarını aşağıdaki başlıklarda sizinle paylaşıyor olacağız.

Pire İlaçlama Nasıl Yapılır?

Pire İlaçlama Nasıl Yapılır? Pire ilaçlama uygulaması sanıldığının tam aksine oldukça zor bir uygulamadır. Pireler ebat olarak bakıldığında oldukça küçük oldukları için insanlar tarafından kolay yok edileceğine dair düşüncelere sebep olurlar. Ancak işin gerçek yüzü öyle değildir.

Pirelerin bünyeleri bir hayli kuvvetli olup yapılan standart ilaçlamalardan kolay kolay etkilenmezler. Bu yüzden pire ilaçlama yapılacağı zaman bu işlem mutlaka uzman kişilerce yapılıp ilacın miktarı doğru ayarlanmalıdır. Pire ilaçlama işleminde en etkili uygulamalardan biri olan kokulu ilaçlama yöntemi kullanılır. Bu ilacın içinde bulunan ağır koku pirelerin nefessiz kalarak boğulmasına sebep olmaktadır.

Fare İlaçlama Nasıl Yapılır?

Fare İlaçlama Nasıl Yapılır? Fare ilaçlama uygulaması ise ilaçlama firmalarının yapmış olduğu tüm uygulamalardan farklıdır. Orada küçük küçük böceklerle mücadele ediliyorken burada çoğu zaman boyu 30-40 cm ulaşan kocaman farelerle mücadele edilmektedir.

Bu konuda söyleyebileceğimiz en net şey: fareleri ilaçlayarak değil ancak öldürerek yok edebilirsiniz. Fare ilaçlama uygulaması fare istasyonları aracılığıyla yapılır. Eskiden kullanılmakta olan fare kapanları ve çeşitli yapışkanlar son derece hijyenden yoksun bir şekilde çözüm sağlamaktaydı. Ancak son teknoloji ürünü fare istasyonları sayesinde kansız ve herhangi bir leş ile karşılaşmadan imha mümkün. Peki, bu nasıl olacak? Açık alanda ve alanın büyüklüğüne göre değişen aralıklarla dizilen fare istasyonlarının içine yerleştirilen zehirli yemleri yiyen fareler kısa bir süre sonra susayacaklardır. Buna sebep olan ilacın içinde bulunan bir maddedir. Fareler hemen su bulabilecekleri bir yere gidecekler ve suyu içtikleri andan itibaren birkaç saniye içinde iç kanam geçirerek öleceklerdir.

Yanıt yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir